Jednym z etapów naszej peregrynacji były himalaje. Posuwając się na północ w stanie Himachal Pradesh, zdecydowaliśmy się na przemierzenie Parvati Valley. Dolina ta szczyci się majestatyczną naturą i wszechobecnym spokojem, który wabi ztrudzonych podróżą obieżyświatów, wszelkiej maści hipisów i ludzi pragnących pomedytować w otoczeniu gór bujnie porośniętych iglastymi lasami.IMG_9034Obecne są tu również gorące źródła, kąpiel w których to wspaniały relaks. Woda w zimniejszych ma 40 stopni, a dochodzi do 70 w tych gorętszych. Zaraz po wyjściu z ciepłej kąpieli warto orzeźwić się w Parvati River płynącej tuż obok. Plaża ze źródłem i rzeką, którą znaleźliśmy już pierwszego dnia, stała się dla nas miejscem odpoczynku, do którego wracaliśmy potem jeszcze kilka razy.1IMG_8993Nie są to jednak jedyne czynniki atrakcyjności tego miejsca. Dopełnieniem wszystkiego jest najwyższej jakości charas…

Pod tą nazwą kryje się haszysz. Ręcznie pozyskiwany przez rdzennych mieszkańców himalajów od tysięcy lat. Doskonały klimat sprawia, że krzaki marihuany bujnie porastają całą dolinę. Ta psychoaktywna roślina była wykorzystywana w kulturze hinduistycznej od tysięcy lat. Ludzie używali jej do medytacji, leczenia, relaksu oraz w celach religijnych.
Charas pozyskuje się tą samą metodą od tysiącleci. Bierze się dojrzały kwiatostan marihuany i rozciera się go w rękach. Lepka żywica osadza się na dłoniach, po czym formuje się ją w większe grudki, które od razu gotowe są do użycia. Tradycyjnie charas pali się z glinianej fajki zwanej chillum.

Sequence 01.Still008Jest to charakterystyczny osprzęt do spożywania haszu przez sadhu. Są to hinduscy wędrowni asceci, żyjący zgodnie z wyznaczonymi religijnymi zasadami. Dopełnieniem ich wyzwolonego z dóbr materialnych życia jest właśnie fajka czillum, z której pociągają chmury charas pomagające im w medytacji.

Wraz z początkiem ruchu hipisowskiego, do Parvati Valley napływać zaczęły tłumy ludzkie wabione piękną naturą i dostępnością psychodelicznych używek. Przez jakiś czas życie w Parvatti Valley toczyło się w pozytywnej równowadze. Ludzie z wiosek pozyskiwali hasz a jego konsumenci oddawali się beztroskiej sielance.

IMG_9073Jednak w latach 80ych USA zaczęło wywierać presję na zmianę statusu prawnego związanego z używkami. Marihuana została zdelegalizowana komplikując ludziom z Parvatti Valley życie. Znaczna część mieszkańców tych terenów żyła z pozyskiwania charas. Zmiana prawa zmieniła ich jakość życia. W wielu domach zagościł głód, gdyż zysk jaki powinni otrzymywać idzie w większości do kieszeni policji. Korupcja w himalajach jest na porządku dziennym. Częste są też przeszukania turystów w celu pozyskania bakszyszu (łapówki). Nie zyskuje na tym ani rząd ani rdzenni mieszkańcy. Pomijając kwestie finansowe, zwalczanie haszu to ingerencja w hinduistyczną kulturę o kilkutysiącletnich korzeniach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJako otwarci na doświadczenia młodzi ludzie również skosztowaliśmy tego skarbu himalajów. Dokonaliśmy „nielegalnego” zakupu i wyruszyliśmy na mały trekking z czilumem w dłoni. Wystartowaliśmy w Tosh, a celem była położona na krańcu doliny wioska o nazwie Kutla. Wyostrzone zmysły i czysty od zbytecznych myśli umysł, oraz baśniowy krajobraz mglistych o tej porze gór. Dookoła nas panował pokój i spokój. Kolejne połacie himalajskiego piękna odkrywające się zza kolejnych zakrętów zapierały dech w piersiach. Całą podróż towarzyszył nam pies, który wyruszył razem z nami z wioski Tosh. Był to spacer doskonały. Oddawał niepowtarzalny klimat tego miejsca, który nie byłby kompletny bez charas.

2 3 IMG_9081Wracając do rzeczywistości. Uważamy, że prowadzona walka jest niemoralna i godzi w ludzkie obyczaje i regionalną kulturę, nie wspominając o ekonomicznym aspekcie dotykającym mieszkańców tamtejszych wiosek. Nie presją, a informacją winno być raczone społeczeństwo. Dlatego też LiveaLife team popiera legalizację marihuany na cele medyczne oraz rekreacyjne. Pozdro.

(Ciekawy filmik z krótkim artykułem na temat kwestii narkotykowych w Parvati Valley znajdziecie pod tym linkiem . Są tu złote sceny, jak np. ta w której policjant ścinający pola konopii sam roluje sobie skręta :)

IMG_9058